NEDEN OYUN TERAPİSİ ?

‘Kuşlar uçar, balıklar yüzer ve çocuklar oynar.’  G.LANDRETH

“Ben bir çocuğum.

Benim için gördüğüm, dokunduğum şey vardır. Diğerleri yoktur.

Üzülmek, kırılmak, öfkelenmek, mutlu olmak duygularının isimlerini bilemem.

Çünkü bu duyguları yaşadığımda bana ‘sus’ denildi.

Hafızam çok iyidir. Yaşadığım hiçbir şeyi unutmam ama tabi onları da anlatamam.

Aslında süslü bir kutu gibiyim.

İnsanların çoğu sever ve bir kenera bırakır.

Oysa oynasalar benimle… O süslü kutunun içinden neler neler çıkar.

Duygularım çıkar, düşüncelerim, sormak isteyip soramadığım sorular, endişelerim, sevdiklerim, sevmediklerim, korkularım, anlatamadığım ve söyleyemediğim bir çok şey çıkar.

“Lütfen oyna benimle…”

OYUN TERAPİSİ NEDİR?

Oyun terapisi çocuğun doğal dili olan oyun ile duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını ifade etmesini ve keşfetmesini sağlayan, oyun malzemelerinden yararlanılarak, oyun terapisi eğitimi almış terapist ile çocuk arasında kurulan dinamik kişiler arası bir ilişkidir. Oyun üzerine kurulmuş bütünsel bir terapötik sistemdir. Bu terapötik sistem çocukların öz yönelimli yapıcı özelliklerine ve dayanıklılıklarına olan inanç üzerine kuruludur.

OYUN TERAPİSİ NE İŞE YARAR?

Çocuklarla konuşarak onların ruhsal problemlerini çözemeyiz. Çocuğa derdin ne, sıkıntın ne dediğimiz de yüzümüze bakar anlayamaz ve anlatamaz. Bu nedenle çocuklarla çalışırken bireysel psikolojik danışma yapılamaz. Çocuklarda görülen davranım bozuklukları, alt ıslatma, parmak emme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öfke kontrolü sağlayamama, kardeş kıskançlığı gibi bir çokruhsal gelişim sorunlarında oyun terapisi uygulanır. Çocukta olan ruhsal problemin çözümüne yardımcı olmakla birlikte problem çözme becerisini de geliştirerek ileride karşılaşacağı sorunları çözmesine de katkı sağlar.

NEDEN OYUN TERAPİSİ ?” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir