GELİŞİM SÜRECİNE EŞLİK ETMEK : ERGENLİK

Ergenlik dönemi çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atılan çalkantılı bir süreçtir. Bu süreçte hem anne babalar hemde ergen sorar “Ne Oluyor?”. Çocukluk dönemine ve rutinine alışan ebeveynler rutini devam ettirmeye çalışırken ergendeki kararsızlığı ve dengesizliği artırır.Biz anne babalar isteriz ki o benim çocuğum ve benim himayemde kalsın, duygularına, düşüncelerine hakimoluyum,  bana hep ihtiyacı olsun ve ben onun ihtiyaçlarını karşılayarak, onun yerine doğru kararlar vererek ebeveynlik duygumu tatmin edeyim.Erişkin gencin bir birey olma çabasına saygı duyulması gerektiği hususunu görmezden gelmek istiyoruz. Ancak atladığımız şey kendimizi annelik babalık duygusuyla tatmin ederken bu ergenlik döneminindaha da sorunlu geçmesine sebep oluyoruz. Evde anne babasından anlayış görmeyen, onlarla çatışma içinde olan genç evde bulamadığı güveni arkadaş çevresinde arar. Onlara daha çok bağlanır ve benimser. Onlardan ayrı kalmamak için kendisine aykırı gelen düşünce , tutum, davranış ve eylemleri bile benimser. Eğer ebeveyn olarak sorun yaşamak istemiyorsak saygı duymalı ve bizim onlara sadece rehber olacağımızı aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. ve bu durum bizi yine ebeveynlikten çıkarmaz.

Nasıl rehber anne baba olacağız?

 • Erişkin genci önce bir insan olarak kabul edin. Ona sevgi ve saygı gösterdiğinizi belirtin.
 • Gençlik çağına özgü biyolojik, ruhsal ve toplumsal değişime ve gelişmeleri, bunların gencin davranışına ne biçimde yansıdığını bilip tanıyın,gençlik çağının fırtınalı ve zor olduğunu göz önünde tutun.
 • Gencin duygulanım değişiklikleri ve düşlemlerden kaynaklanan davranışları karşısında serinkanlı olun. Kırıcı, sert, yıkıcı davranışlarda bulunmayın.
 • Genci denetlemek, engellemek yada ödün, ödül vermek için tutarlı davranın kimi kez ödüle değer bulduğunuz bir davranışı başka bir zaman kötüleyip yermekten kaçının.
 • Gencin yaşamı, giyinişi, süslenmesine ilişkin karar alırken durumu gençle tartışmak yerine onun düşünce ve önerilerine anlayış ve saygı gösterin.
 • Aile ve evle ilgili konularda ve sorunlarda gencin de düşünce ve önerilerini alıp onunla konuşup tartışmaktan sakınmayın.
 • Konuşma ve tartışmalar sırasında gencin doğru düşündüğü, gerçeği bulup söylediği durumlarda ona hak verin, düşünce ve önerisini gerçekleştirmek için yardımcı olun.
 • Gençlerle yapılan konuşma ve tartışmaları onları korkutarak ve yıldırarak kesmeyin.
 • Gencin tutum ve davranışlarına biçim ve yön verirken “benim gençliğim de” diye başlayan konuşma ve öğütlerden kaçının.
 • Gence bol bol öğüt vermek yerine örnek davranışlar yapın ve örnek davranışları bulup gösterin.
 • İletişim sırasında duygu sezisinde içinde olun. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun.

Aile yaşamında gerginlikler olduğu zamanlarda bile, aile, ergenlik evresinde kişiliğin oluşturulması, değerlerin geliştirilmesi, gençlerin okulda başarılı olması ve akran ilişkilerinde güvenli olmasını sağlayan en etkili araçlardan biri olarak kalmaktadır. Steinberg ve Steinberg (1994) başarılı gençler arasındaki ortak özelliğin, genellikle anne-babaları ile aralarında olumlu ilişkiler olduğunu belirlemiştir.

Kaynak: Anne Baba Okulu, Prof.dr. Özcan KÖKNEL

Bunları da sevebilirsiniz

” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir