Ben Anlarım!

“BEN ANLARIM !”

Etkinlik Amacı:

Davranışlarla Duyguları Anlatabilmek

Yönerge:

Öğretmen, sınıfı beş gruba böler ve her grubun kendi aralarında bir grup başkanı ve grup ismi belirlemesini ister.

Öğretmen, öğrencilere içerisindeki kartlara zıt anlamlar taşıyan atasözlerini yazmış olduğu zarfları gösterir.

1.zarf:’İyi İnsan Lafının Üstüne Gelir’ ‘İti An Çomağı Hazırla’

2.zarf:’İki Gönül Bir Olunca Samanlık Seyran Olur’ ‘İki Çıplak Bir Hamama Yakışır’

3.zarf:’Düşenin Dostu Olmaz’ ‘Dost Kara Günde Belli Olur’

4.zarf:’İnsan Kıymetini İnsan Bilir’ ‘İnsanoğlu Çiğ Süt Emmiş’

5.zarf:’Eski Dost Düşman Olmaz’ ‘Güvenme Dostuna Saman Doldurur Postuna’

Ardından her grup başkanının bir zarf seçmesini ister.

Öğretmen, öğrencilerden zarflarını açmalarını ve kendi gruplarının atasözlerini kimseye söylememelerini ister.

Öğretmen, öğrencilere 20 dakika içinde her grubun kendi atasözlerini canlandırmak üzere hazırlanmalarını söyler.

Uygulama:

Öğretmen, 20 dakika sonunda ilk olarak istekli olan bir grubun eğer yok ise kendi seçtiği bir grubun dramalarını canlandırmasını söyler. Öğretmen, öğrencilerden önce olumlu ardından ise olumsuz anlam taşıyan atasözlerini canlandırmalarını ister.

Öğretmen, her bir grup dramalarını sunduktan sonra izleyici grupların da izledikleri atasözlerinin neler olabileceğini aralarında tartışmalarını, ortaklaşa karar verdikleri tahminlerini –grup isimlerini de ekleyerek- kâğıtlara yazmalarını ve grup başkanları tarafından kağıtları öğretmenlerine iletmelerini belirtir. Her bir canlandırmanın ardından yeni gruplar tahtada hazırlanırken tahmin yazma süreci de gerçekleştirilmelidir.

Öğretmen, tüm grupların dramalarını gerçekleştirmelerinin ardından grup sırasına uygun olarak tahmin kâğıtlarını okur, en çok doğru tahminde bulunan ve en çok doğru tahmin edilen gruplar seçilir.

Öğretmen, öğrencilerini alkışlar ve ilgilerinden dolayı onları tebrik eder.

Değerlendirme:

Dramaların temel amacı: Canlandırılan atasözlerinin daha çok kişi tarafından anlaşılmasını sağlamaktır. Her bir grup üyesi en az bir canlandırmada bulunmalıdırlar. Rol dağılımını ve senaryolarını öğrenciler ortaklaşa belirlerler. Öğrenciler, pandomim’ den yararlanabilirler. Öğrenciler, diledikleri takdirde istedikleri materyalleri kullanabilirler. Materyal kullanımı zorunlu değildir. Bu bir yarışma değildir. Amacımız eğlenmek ve davranışlarımız ile atasözlerimizi karşımızdakilere ifade etmektir. Öğretmen, diğer grupların dramalarını tahmin etme etkinliğini sürece dâhil etmeyebilir. Etkinlik sadece grup dramalarının canlandırılması ve dramaların ardından canlandırılan atasözlerinin gruplar tarafından söylenmesi ile de gerçekleştirilebilir.