Kaybolan Çocuk Oyunu

Kaybolan Çocuk Oyunu

         Oyunun amacı; çocuk ile oyun oynayarak, çocuğun gözeyle anne babasının veya öğretmenini tutumunu belirlenmesidir. Oyun için anne, baba, öğretmen ve çocuk figüründe oyuncaklar gereklidir.

Uygulama

Çocuktan kaybolan bir çocuğun hikâyesini canlandırması istenir. Çocuğa oyuncak çocuk verilir ve

“Bir çocuk kaybolmuş. (“Çocuğun adı ne olsun? Sence nasıl kaybolmuştur? Neden kaybolmuştur? Gibi sorular sorulur). Çocuk kaybolduğunu anlayınca önce biraz beklemiş daha sonra bir polise gidip kaybolduğunu söylemiş. Polis ondan adresini bilip bilmediğini sormuş. Çocuk hemen adresi söylemiş. Polis çocuğu arabaya bindirmiş ve evine götürmüş. Çocuğun anne-babası çocuğu kapıda karşılamışlar ve..”.

Çocuktan oyundaki olayı devam ettirmesi; çocuğun annesini ve babasını canlandırması istenir. (Hadi bu oyunu sen devam et, sence sonra ne olmuş? ,kapıda karşıladıktan sonra neler olmuş vs. ifadelerle çocuğun oyuna devam etmesi sağlanabilir.)

Değerlendirme

Oyundaki anne-babanın tutumu nasıl? Çocuklarını kim nasıl karşıladı? Büyük bir ihtimalle bu tutumlar çocuğun gerçek hayattaki anne babasının tutumları olacaktır.

*Oyunun senaryosu değişebilir. Örneğin; vazo kıran çocuk ve annesi, okulda düşük not alan çocuk ve babası, evde yaramazlık yapan çocuk ve anne-babası, sınıfa geç kalan çocuk ve öğretmeni gibi. Bu teknikte önemli olan çocuğun her zaman yetişkin rolünde olmasıdır.

(Kaynak : Doç.Dr. Sultanberk Halmatov, Oyun Terapisinde Pratik Teknikler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir